Elektrokoagulacja (zamykanie naczynek)
Problem rozszerzonych i popękanych naczynek na twarzy dotyczy zarówno kobiet jak i mężczyzn i zaczyna się bardzo niewinnie, czasem już w wieku młodzieńczym. O cerę naczynkową powinniśmy zacząć dbać w odpowiedni sposób, gdy tylko zauważymy pierwsze jej symptomy. Mianowicie, pierwszym objawem świadczącym o tym, że możemy mieć do czynienia z cerą naczynkową jest okresowe pojawianie się przemijającego rumienia w takich sytuacjach jak nagłe zmiany temperatury, wiatr, promienie UV, wypicie alkoholu, kawy czy zjedzenie pikantnej potrawy. Rumień jest wtedy wynikiem nadmiernego uwalniania substancji, które powodują silne rozszerzanie i kurczenie się naczyń krwionośnych. Z biegiem czasu mięśniówka naczyń ulega osłabieniu i naczynia pozostają trwale poszerzone a „kruche”, osłabione naczynka mogą pękać. Dzieje się to najczęściej około 30 roku życia. Na skórze twarzy, szyi i dekoltu widoczne są wtedy cienkie naczynka o żywoczerwonej barwie, które nie znikają a wręcz, wraz z upływem czasu, jest ich coraz więcej.
Poszerzone i popękane naczynka na twarzy mogą być także wynikiem niektórych chorób jak np. nadciśnienia, objawem trądziku różowatego czy stosowania kortykosteroidów. Pękaniu naczynek sprzyja również palenie tytoniu, gdyż osłabia to ściany naczyń krwionośnych.
Popękane i rozszerzone naczynka krwionośne bardzo często pojawiają się także na nogach. Pojawienie się naczynek na nogach ma różne przyczyny i może wynikać np. z trybu życia – praca stojąca, częste nakładanie nogi na nogę, chorób – np. niewydolność krążenia żylnego, żylaki czy po prostu genetyczna predyspozycja do kruchości naczyń krwionośnych i ich pękania.
Poszerzone i popękane naczynka na twarzy nie wyglądają estetycznie. Na rynku jest kilka metod służących do usuwania naczynek na twarzy. W gabinecie INNA Klinika Piękna zamykanie naczynek wykonujemy metodą elektrokoagulacji przy pomocy urządzenia APILUS SENIOR II – światowego lidera w dziedzinie elektrokoagulacji.
Na czym polega usuwanie naczynek metodą elektrokoagulacji (termokoagulacji)?
Usuwanie naczynek metodą elektrokoagulacji polega na wykorzystaniu prądu zmiennego o wysokiej częstotliwości. Prąd przepływając przez elektrodę – specjalną igłę do elektrokoagulacji – ogrzewa ją do bardzo wysokiej temperatury (do 200˚C). W wyniku kontaktu igły z tkanką docelową, którą jest w tym przypadku poszerzone naczynko krwionośne dochodzi do koagulacji (ścięcia) białek naczynia krwionośnego. Następnie „martwe” naczynko krwionośne ulega wchłonięciu w ciągu kilku dni po zabiegu. W przypadku nieco większych naczynek, bardziej rozległych lub drobnych naczyniaków (tzw. rubinek), zabieg może wymagać powtórzenia.
Przebieg zabiegu usuwania naczynek metodą elektrokoagulacji
Przed zabiegiem kosmetolog przeprowadza konsultację, która kwalifikuje klienta do zabiegu usuwania naczynek i wyklucza wszelkie przeciwwskazania.
Następnie wykonuje się demakijaż (lub przemycie skóry jeżeli zabieg wykonujemy na innej partii) i odkażenie skóry.
Usuwanie naczynek polega na przykładaniu igły (elektrody) do naczynek, które chcemy usunąć i zniszczeniu ich za pomocą wysokiej temperatury – czyli koagulacji tkanek naczynia krwionośnego.
Po zabiegu usuwania naczynek na skórę nakładany jest nawilżający, łagodzący i przyspieszający regenerację żel aloesowy, przeznaczony do stosowania po zabiegu usuwania naczynek.
Czas trwania zabiegu jest uzależniony od ilości naczynek, które chcemy usunąć, jednak czas trwania jednego zabiegu na twarzy nie powinien przekraczać 30 minut, natomiast na innych częściach ciała 60 minut.
Zadzwoń i umów się na wizytę 666-344-333
Jak wygląda skóra po zabiegu?
Bezpośrednio po zabiegu skóra jest zaczerwieniona, może pojawić się lekki obrzęk, stwardnienie w miejscu zabiegowym, zasinienie, ból. W miejscu koagulowanego naczynka może pojawić się także krwawienie i następnie strupek, którego nie wolno zdrapywać, gdyż mogą pozostać w tym miejscu blizny lub przebarwienia. Całkowite wygojenie skóry po zabiegu trwa do kilku dni.
Zalecenia po zabiegu zamykania naczynek
Po zabiegu zamykania naczynek należy unikać słońca i stosować krem z filtrem 50. Nie wolno korzystać z solarium, basenu, sauny oraz nie wykonywać wysiłku fizycznego przez 2-3 dni po zabiegu. W przypadku usuwania naczynek na twarzy nie należy nakładać makijażu przez 24 godziny po zabiegu, a najlepiej do momentu wygojenia się skóry. Do momentu wygojenia się skóry należy stosować również preparaty łagodzące i regenerujące skórę. Po zabiegu należy przestrzegać szczególnej higieny w miejscu zabiegowym aby uniknąć infekcji przez wirus opryszczki lub innych patogenów. Aby zminimalizować powstawanie nowych naczynek i wzmocnić naczynka krwionośne, zaleca się wprowadzić suplementację witaminą C.
Przeciwwskazania do zabiegu zamykania naczynek
- ciąża, karmienie,
- metalowe elementy,
- rozrusznik serca,
- zaburzenia krążenia i krzepnięcia (stosowanie leków p/zakrzepowych),
- zakrzepowe zapalenie żył,
- niewyregulowana cukrzyca,
- nadciśnienie,
- epilepsja,
- żółtaczka,
- opryszczka,
- nadczynność tarczycy,
- bielactwo, łuszczyca, bliznowacenie,
- świeża opalenizna,
- stosowanie leków światło-uczulających (niektóre antybiotyki, retinoidy, tetracykniny),
- złuszczanie naskórka (peelingi, kwasy owocowe, mikrodermabrazja, (wymagany czas przerwy od tygodnia do dwóch tygodni),
- stosowanie kremów z retinolem (odstawić na 1 miesiąc przed zabiegiem),
- spożywanie alkoholu 24h przed zabiegiem.
Najczęściej zadawane pytania
Czy zabieg jest bolesny?
Jak każdy zabieg z wykorzystaniem igieł, tak i zabieg usuwania naczynek może być odczuwalny jako niezbyt przyjemny. Zabiegowi mogą towarzyszyć takie odczucia jak uczucie bólu lub pieczenia, jednak są one znośne przez klientów.
Czy zabieg daje trwałe efekty i czy poszerzone naczynka będą się nadal pojawiały?
Zabieg daje trwałe efekty, gdyż zamknięte naczynko wchłonie się i nie będzie już widoczne. Natomiast jeżeli mamy skłonność do pękania naczynek, kruchość naczyń lub tryb życia sprzyjający pękaniu naczynek, nowe naczynka będą się pojawiały.
Czy wszystkie naczynka możemy usunąć metodą elektrokoagulacji?
Kwalifikacja, czy dane naczynka można usunąć metodą elektrokoagulacji odbędzie się podczas koagulacji, jednak nie wszystkie naczynka możemy zamknąć metodą elektrokoagulacji. Zamykamy tylko cienkie naczynka i małe naczyniaki (rubinki).