Kwas hialuronowy

W INNA Klinika Piękna wykonujemy zabiegi z użyciem kwasu hialuronowego takie jak mezoterapia igłowa a także wypełnianie zmarszczek, bruzd, powiększanie i modelowanie ust.

Czym jest kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy jest naturalnie występującą w naszym organizmie substancją. Jest to liniowy polisacharyd zaliczany do glikozoaminoglikanów i zbudowany z naprzemiennie ułożonych jednostek dwucukrowych: glukuronianu sodowego i N-acetyloglukozaminy.

W organizmie człowieka najwięcej – bo aż 56 % całego kwasu hialuronowego – znajduje się w skórze. Poza tym, obecny jest on również w gałce ocznej, płynie łzowym, macierzy zewnątrzkomórkowej tkanki łącznej, chrząstce szklistej, płynie maziowym stawów, dyskach międzykręgowych oraz pępowinie.

Kwas hialuronowy tworzy w skórze płynną i elastyczną macierz, pewnego rodzaju podłoże w którym „zatopione” są włókna kolagenowe i elastynowe. Poza tym, kwas hialuronowy ma zdolność do wiązania i zatrzymywania dużej ilości wody. Jest on bowiem w stanie związać od tysiąca do czterech tysięcy razy więcej wody niż wynosi jego masa. Dzięki temu skóra jest odpowiednio nawilżona, jędrna i sprężysta. Prawidłowe stężenie kwasu hialuronowego zapobiega również powstawaniu zmarszczek, fałdów, bruzd oraz utracie owalu twarzy. Jednak wraz z wiekiem czy wpływem czynników środowiskowych takich jak promieniowanie UV oraz trybu życia, stężenie kwasu hialuronowego w skórze zaczyna spadać. Wówczas skóra traci napięcie, elastyczność, pojawiają się zmarszczki, skóra zaczyna „opadać” a twarz traci prawidłowy owal. Pogorszeniu ulegają także procesy regeneracyjne, skóra staje się sucha, szara i wiotka.

Kwas hialuronowy jako wypełniacz tkankowy

Wypełniacze tkankowe (tissue fillers) są to syntetyczne tkanki i substancje, które mają zdolność do wypełniania ubytków oraz modelowania konturów ciała. Wypełniacze tkankowe stosuje się z powodzeniem w takich zabiegach jak korekcja, wypełnianie zmarszczek mimicznych, spłycanie głębokich bruzd, uwypuklanie okolic jarzmowych czy powiększanie i modelowanie ust.

Idealny wypełniacz nie powinien powodować infekcji, stanów zapalnych reakcji ubocznych, powinien być tani, dobrze tolerowany przez organizm oraz dawać się w łatwy sposób z niego usuwać a także powinien dawać długotrwałe efekty.

Obecnie na rynku jest wiele wypełniaczy tkankowych, jednak substancją która najlepiej wpasowuje się w wyżej wymienione kryteria jest kwas hialuronowy i jest to obecne najczęściej stosowany wypełniacz zmarszczek.

Historia wypełniaczy i kwasu hialuronowego

Pierwszy wypełniacz tkankowy został użyty w 1893 roku przez niemieckiego lekarza, Franza Neubera  i była to korekcja ubytku tkanki twarzy za pomocą autologicznej tkanki tłuszczowej.

W latach późniejszych, 1900-1935 do wypełniania zmarszczek stosowana była płynna parafina, jednak ze względu na występowanie częstych skutków ubocznych, metoda ta szybko odeszła do lamusa. Następnie w latach 50 zaczęto stosować płynny silikon, jednak ta metoda również powodowała częste i poważne komplikacje i ostatecznie została zakazana w 1991 r.

Od 1981 roku jako wypełniacz stosowano kolagen ze skóry bydlęcej, który na długi okres czasu okazał się rewolucyjną metodą wypełniania zmarszczek – dawał dobre rezultaty i nie dawał skutków ubocznych. Jednak krótko utrzymujące się efekty oraz konieczność wykonywania podwójnych testów skórnych sprawiły, że poszukiwano nowych substancji.

W latach 80 stworzono pierwsze produkty do wypełniania zmarszczek, odmładzania i konturowania twarzy na bazie kwasu hialuronowego pochodzącego z kurzych grzebieni. Kwas hialuronowy wydawał się bardzo obiecującą substancją w medycynie estetycznej. W 1996 roku po raz pierwszy użyto go jako wypełniacza i obecnie jest to najczęściej stosowany wypełniacz zmarszczek w zabiegach medycyny estetycznej.

Początkowo kwas hialuronowy pozyskiwany był od zwierząt, np. z kurzych grzebieni czy z krowiego oka. W dzisiejszych czasach jest on pozyskiwany w laboratoriach metodami biotechnologicznymi, mianowicie z bakterii Streptococcus equi.

Dzisiaj na rynku kosmetycznym istnieje ponad 160 różnych kombinacji substancji wypełniających, co umożliwia dobranie odpowiedniego preparatu indywidualnie do problemu każdego pacjenta.

Kwas hialuronowy jako wypełniacz zmarszczek

Głównym celem stosowania wypełniaczy jest uzupełnienie tkanki w miejscu wstrzyknięcia. Wstrzyknięta substancja wypełniająca uzupełnia ubytek w tkance od wewnątrz likwidując tym samym zmarszczki.

Wypełniacze tkankowe dzielimy na wypełniacze trwałe oraz nietrwałe, czyli biodegradowalne, które są preferowane przez lekarzy medycyny estetycznej. Wśród wypełniaczy biodegradowalnych są wypełniacze naturalne oraz syntetyczne.  Kwas hialuronowy jest wypełniaczem biodegradowalnym i naturalnym i po ok 9 – 12 miesiącach ulega całkowitemu wchłonięciu.

Kwas hialuronowy jest niespecyficzny gatunkowo i tkankowo. Oznacza to, że czysta postać kwasu hialuronowego jest identyczna u wszystkich gatunków i pozbawiona właściwości immunogennych. Może więc być on stosowany w medycynie estetycznej bez obaw, że substancja nie zostanie przyjęta przez organizm lub wywoła uczulenie.

Zadzwoń i umów się na wizytę 666-344-333

Wskazania do zabiegów z użyciem kwasu hialuronowego

Wskazaniami do zabiegu z użyciem kwasu hialuronowego są:

  • wypełnienie zmarszczek, fałdów, bruzd,
  • przywrócenie objętości tkanek,
  • rewitalizacja skóry.

Zabiegi te mogą być wykonywane na wszystkich partiach ciała, jednak najczęściej dotyczą one skóry twarzy. Za jego pomocą możemy przede wszystkim wypełniać zmarszczki i fałdy okolicy gładzizny czołowej, wypełniać zmarszczki między  brwiami (lwie zmarszczki), zmarszczki wokół oczu (kurze łapki), fałdy nosowo-wargowe, fałdy od kącików ust do linii podbródka (linie marionetki), zmarszczki i bruzdy wokół ust (zmarszczki palacza).

Kolejnym ważnym zastosowaniem kwasu hialuronowego w roli wypełniacza jest powiększanie i modelowanie ust.

Preparaty z kwasem hialuronowym różnią się stopniem usieciowania, a co za tym idzie – możliwym zastosowaniem i czasem degradacji.

Do wypełniania drobnych zmarszczek, np. wokół oczu czy ust stosuje się preparaty bardziej elastyczne i mniej usieciowane. Bardziej usieciowane, gęstsze preparaty wykorzystywane są do wypełniania zmarszczek między brwiami, bruzd nosowo – wargowych, linii marionetki. Do modelowania czy powiększania ust stosuje się specjalnie przeznaczone do tego preparaty charakteryzujące się jednorodną strukturą i dużą płynnością. Nadają one ustom odpowiedni kształt, jędrność ale również je nawilżają.

Przeciwwskazania do iniekcji kwasu hialuronowego

Mimo iż kwas hialuronowy jest substancją w 100% bezpieczną, naturalną i znaną naszej skórze, gdyż w niej naturalnie występuje, to są przeciwwskazania uniemożliwiające wykonanie zabiegu takie jak:

  • ciąża i laktacja,
  • ogólnoustrojowe infekcje,
  • infekcje skórne,
  • aktywny proces nowotworowy,
  • choroby immunologiczne,
  • leczenie immunoterapeutyczne,
  • epilepsja,
  • porfiria skórna,
  • bielactwo/łuszczyca,
  • skłonność do bliznowacenia.

Przed zabiegiem należy unikać przyjmowania antykoagulantów (np. aspiryna).

Powikłania po wypełnieniu zmarszczek kwasem hialuronowym

Po zabiegu wypełniania zmarszczek kwasem hialuronowym lub zabiegu modelowania ust mogą wystąpić miejscowe reakcje, które ustępują w ciągu kilku dni po zabiegu. Należą do nich:

  • zaczerwienienie, obrzęk tkanki, siniak, tkliwość, ból, szczypanie,
  • w miejscu wkłucia mogą powstać zgrubienia, grudki.

W literaturze opisywane są również bardzo rzadkie przypadki wystąpienia martwicy w obszarze między brwiami, ropnia, ziarniniaków, nadwrażliwości. Utrzymywanie się reakcji zapalnych dłużej niż tydzień lub wystąpienie jakichkolwiek innych skutków ubocznych obliguje pacjenta do niezwłocznego zgłoszenia się do Kliniki w celu podjęcia odpowiedniego leczenia.

Przebieg zabiegu wypełniania zmarszczek i modelowania ust kwasem hialuronowym

W pierwszej kolejności przeprowadzany jest dokładny wywiad z pacjentem, którego celem jest  określenie wskazań u danego pacjenta do wykonania zabiegu oraz wykluczenie wszelkich przeciwwskazań.

Przed przystąpieniem do zabiegu, miejsce poddawane zabiegowi zostaje znieczulone za pomocą powierzchniowego środka znieczulającego.

Preparat podawany jest za pomocą jednorazowej strzykawki zaopatrzonej w cienką igłę.

Zabieg, wraz ze znieczuleniem, twa około godziny.

Efekty zabiegu wypełniania kwasem hialuronowym

Kwas hialuronowy, tuż po wstrzyknięciu w tkankę wiąże wodę i powiększa swoją objętość dając efekt wypełnienia zmarszczki. W związku z tym efekt zabiegu jest niemalże natychmiastowy, jednak pełne rezultaty są widoczne po kilku dniach, gdy preparat całkowicie rozprowadzi się pod skórą, ustąpi obrzęk czy inne możliwe i wymienione wcześniej skutki uboczne.

Jak już to było wspomniane wcześniej, kwas hialuronowy jest substancją biodegradowalną. W ciągu 9-12 miesięcy preparat ulega całkowitemu wchłonięciu a w miejscu gdzie był preparat pojawia się woda. W związku z tym, nawet jeżeli preparat ulegnie już całkowitemu wchłonięciu, skóra jest zdecydowanie bardziej nawilżona i napięta niż przed zabiegiem a efekty wypełnienia zmarszczek nadal się utrzymują.

Czas degradacji kwasu hialuronowego zależy od takich czynników jak: wiek, rodzaj skóry, tryb życia (palenie tytoniu, ekspozycja na promieniowanie UV) oraz rodzaj preparatu.

Najczęściej zadawane pytania dotyczące wypełniania zmarszczek kwasem hialuronowym

Czy zabieg wypełniania zmarszczek jest bolesny?

Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym, dodatkowo, większość preparatów z kwasem hialuronowym zawiera w składzie substancje znieczulające co minimalizuje odczucia bólowe. Odczuwany jest jedynie pewien dyskomfort, co związane z samym wkłuciem igły.

Jak będę wyglądać na drugi dzień?

W miejscach iniekcji mogą pojawić się obrzęki czy siniaki, co z reguły utrzymuje się do ok 72 godzin.

Jak długo utrzymują się efekty?

Kwas hialuronowy ulega całkowitemu wchłonięciu po ok 9-12 miesiącach, jednak w miejscu, gdzie był, pojawia się woda, utrzymujące w pewnym stopniu objętość tkanki, jaką nadał jej kwas hialuronowy. W związku z tym, gdy preparat już ulegnie wchłonięciu, efekty wypełnienia zmarszczek są wciąż widoczne, gdyż skóra jest bardziej napięta i nawilżona niż przed zabiegiem.

Skontaktuj się z nami

Kontakt

Adres salonu

Inna Klinika Piękna
Senatorska 24, 30-106 Kraków

Godziny otwarcia

Poniedziałek - Piątek
10:00 - 20:00
Sobota
09:00 - 16:00
Niedziela
zamknięte