Manicure
Piękne i zadbane dłonie i paznokcie są atrybutem każdej kobiety jak i każdego mężczyzny. Piękne wykonany manicure od razu poprawia nam samopoczucie i dodaje pewności siebie na co dzień.
Historia manicure
Historia manicure sięga czasów starożytnego Egiptu, o czym świadczą znajdowane w grobach faraonów przyrządy do jego wykonania. Pierwsze barwniki do jego wykonania były naturalne i były to ciemnoczerwony barwnik – „alkanina” oraz henna – wyciąg z lawsonii bezbronnej. W czasach faraonów długie i bogato-zdobione paznokcie były symbolem dostojeństwa i wysokiego stanowiska – ciekawostką jest to, iż w grobie jednego z faraonów znaleziono listę osób odpowiedzialnych za wygląd jego paznokci!
Początek współczesnego sposobu pielęgnacji paznokci to przełom wieku XVIII i XIX. Narzędzia zbliżone do tych, które dziś używamy powstały w XVIII w we Francji – tam, jeden z nadwornych lekarzy, po usunięciu przerosłego naskórka z paznokci wpadł na pomysł skonstruowania narzędzi do tego służących. W tych czasach narzędzia takie były wytwarzane z kości słoniowej, srebra i złota.
Pierwszy lakier do paznokci powstał w Chinach 3 000 lat temu. Ewolucja nastąpiła na początku wieku XX kiedy to kobiety nosiły już sztuczne paznokcie z porcelany. Po II wojnie światowej pojawił się trend paznokci akrylowych, który to jest popularny do dziś.
Ustępuje on jednak w dzisiejszych czasach formie manicure, która wygląda na jak najbardziej naturalną – do takich można zaliczyć manicure hybrydowy lub za pomocą klasycznych, zmywalnych lakierów do paznokci.
W gabinecie INNA Klinika Piękna oferujemy Państwu manicure klasyczny, biologiczny oraz manicure SPA. Pomalowanie paznokci możliwe jest z użyciem klasycznych, zmywalnych lakierów oraz lakierów hybrydowych firmy Gelish oraz Mollon.
Manicure klasyczny
Manicure klasyczny przebiega w następujący sposób:
- spiłowanie paznokci – skrócenie i nadanie im odpowiedniego kształtu (najbardziej popularne to „migdał” lub „kwadrat,
- nawilżenie i odsunięcie skórek oraz wycięcie ich za pomocą cążek,
- wypolerowanie i nabłyszczenie płytki paznokciowej/zmatowienie, odtłuszczenie i nałożenie lakieru klasycznego lub hybrydowego (utwardzany w lampie LED),
- nałożenie odżywczej oliwki na skórki paznokciowe oraz balsamu do rąk i paznokci.
Manicure biologiczny
Przebieg manicure biologicznego jest bardzo podobny do manicure klasycznego. Ona zabiegi różnią się tym, iż do manicure biologicznego nie używamy metalowych narzędzi a skórki nie są wycinane a jedynie odsuwane drewnianym kopytkiem:
- spiłowanie paznokci (za pomocą papierowego, jednorazowego pilniczka),
- namoczenie i odsunięcie skórek (drewniane kopytko),
- wypolerowanie i nabłyszczenie płytki paznokciowej/zmatowienie, odtłuszczenie płytki oraz pomalowanie (lakier zwykły lub hybrydowy),
- nałożenie oliwki na skórki paznokciowe,
- nałożenie balsamu do rąk i paznokci.
Manicure SPA
Manicure SPA może dotyczyć zarówno manicure klasycznego jak i manicure biologicznego. Zabieg ten polega na tym, iż zabieg manicure klasycznego czy biologicznego zostaje poszerzony o peeling dłoni, nałożenie serum oraz maski pod okluzją. W czasie gdy dłonie owinięte są okluzją i chłoną wartościowe składniki serum oraz maski, wykonywany jest manicure. Zabieg wspaniale wygładza oraz silnie odżywia i nawilża dłonie.
Manicure japoński
Manicure japoński jest wskazany przy paznokciach słabych, kruchych, rozdwajających się czy osłabionych np. po manicurze hybrydowym, tytanowym czy żelowym. Zabieg taki powinien być powtarzany co 2 tygodnie w celu uzupełnienia składników aktywnych zawartych w paście. Manicur ten jest wykonywany w następujący sposób:
- spiłowanie paznokci i nadanie im odpowiedniego kształtu,
- wycięcie skórek cążkami bądź jedynie ich odsunięcie oraz wypolerowanie paznokci przy pomocy bloku polerskiego,
- wmasowanie pasty odżywczej w płytkę paznokciową, pasta ta jest bogata w witaminę E+A, krzemionkę z morza japońskiego, keratynę oraz pyłek pszczeli,
- następnie nakładamy pyłek powodujący zatrzymanie składników pasty na płytce paznokciowej,
- nałożenie oliwki na skórki w celu ich odżywienia oraz balsamu na dłonie.
Manicure – lakier zwykły czy hybrydowy?
Manicure hybrydowy jest polecany dla osób, którym zależy na pięknych i zadbanych paznokciach przez dłuższy czas a klasyczne lakiery nie sprawdzają się ze względu na słabą, łamliwą i rozdwajającą się płytkę paznokciową. Dla osób, które ze względu na słabą płytkę nie mogą zapuścić paznokci – lakier hybrydowy wraz z bazą i topem tworzy grubszą i bardziej odporną warstwę, więc utrzymanie paznokci w dobrym stanie i zapuszczenie ich u takich osób będzie dzięki temu łatwiejsze. Manicure hybrydowy, ze względu na swoją odporność, jest także polecany dla osób u których klasyczne lakiery nie utrzymują się dłużej ze względu na tryb pracy i codzienne obowiązki – częste moczenie dłoni, praca w rękawiczkach lateksowych.
Lakier hybrydowy utrzymuje się od 2 do 3 tygodni.
Jeżeli natomiast paznokcie są w dobrej kondycji i są odporne na złamania i rozdwajanie, doskonale sprawdzi się zwykły lakier do paznokci. Jest on też z pewnością mniej agresywny dla płytki paznokciowej.
Lakier zwykły od hybrydowego różni się również tym, iż zwykły lakier usuniemy zmywaczem do paznokci, natomiast na ściągnięcie lakieru hybrydowego należy udać się do gabinetu kosmetycznego, gdzie zostanie odpowiednio ściągnięty. Samodzielne ściąganie lakieru hybrydowego w domu może skończyć się uszkodzeniem płytki paznokciowej.
Przeciwwskazania do zabiegu manicure
- grzybica, drożdżyca paznokci i okołopaznokciowa,
- infekcje bakteryjne paznokci i okolicy okołopaznokciowej,
- brodawki paznokciowe,
- stany zapalne i alergiczne okolicy zabiegowej.
Najczęściej zadawane pytania dotyczące manicure hybrydowego:
1. Jak długo trzyma się manicure hybrydowy?
To jak długo utrzymuje się na paznokciach manicure hybrydowy, zależy od płytki paznokciowej. U osób, u których płytka paznokciowa jest bardziej tłusta, lakier hybrydowy trzyma się krócej natomiast jeżeli mamy płytkę bardziej suchą lakier hybrydowy utrzymuje się dłużej. Druga kwestia dotyczy jakości płytki. Jeżeli mamy płytkę mocną – lakier będzie utrzymywał się dłużej, natomiast na płytce cienkiej, skłonnej do rozdwajania, łamania się i pękania jest większe prawdopodobieństwo, że lakier odpryśnie, złamie się paznokieć itp. I manicure będzie trzymał się krócej. To jak długo utrzymuje się manicure hybrydowy zależy również od trybu pracy – jeżeli często moczymy dłonie, pracujemy w rękawiczkach lateksowych lub narażamy paznokcie często na urazy mechaniczne – lakier również będzie utrzymywał się krócej.
2. Czy manicure hybrydowy niszczy paznokcie?
Lakiery hybrydowe są z pewnością bardziej agresywne dla naszej płytki paznokciowej niż zwykłe lakiery. Systematyczne noszenie manicure hybrydowego może spowodować, że płytka będzie później cieńsza i miękka. Należy wówczas zrobić przerwę w robieniu manicure hybrydowego i stosować odżywki odbudowujące płytkę paznokciową.
3. Czy jeżeli mam słabą płytkę paznokciową i problem z zapuszczeniem paznokci, mogę mieć manicure hybrydowy?
Oczywiście, że tak. Manicure hybrydowy jest nakładany w kilku warstwach i tworzy twardą i wytrzymałą powierzchnię na paznokciu. Jeżeli mamy słabą, łamiącą się płytkę paznokciową oraz nie udaje nam się zapuścić paznokci, nakładając lakier hybrydowy utwardzamy paznokcie. Dzięki temu trudniej będzie się im złamać a paznokcie będzie łatwiej zapuścić i będzie można cieszyć się na dłużej pięknymi paznokciami.
4. Czy manicure hybrydowy można malować zwykłym lakierem?
Manicure hybrydowy wiąże się z tym, że przez ok 3 tygodnie paznokcie są jednego koloru. W między czasie, możemy jednak nabrać ochoty na inny kolor bądź mamy wielkie wyjście na które bardziej odpowiada nam inny kolor niż ten który mamy. Możemy wtedy oczywiście pomalować paznokcie zwykłym lakierem na inny kolor a następnie zmyć lakier zmywaczem do paznokci. Manicure hybrydowy nie ulegnie zniszczeniu, jest utwardzany w lamie UV bądź LED i jest odporny na zmywacz do paznokci i zwykłe lakiery.